X Wydział Ksiąg Wieczystych w Bydgoszczy posiada kod BY1C, a zatem księgi wieczyste prowadzone przez ten wydział, będą rozpoczynały się od BY1C. Właściwość miejscowa tego wydziału obejmuje gminy: Bydgoszcz, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Solec Kujawski.
Księgi wieczyste można przeglądać w siedzibie sądu rejonowego w Bydgoszczy, po ich uprzednim zamówieniu do czytelni. Jest to ta także możliwe, za pośrednictwem internetowej strony ekw.ms.gov.pl. Warto jednak pamiętać, że do przeglądania elektronicznych ksiąg wieczystych na stronie rządowej koniczne jest posiadanie ich numeru.
Numer księgi wieczystej z pewnością posiada jej właściciel. Jeśli jednak z jakiegoś powodu tak nie jest, może on udać się do sądu, by te informacje uzyskać. Ponadto numery kw nieruchomości znajdują się w pełnym wypisie z Ewidencji Gruntów.
W przypadku osób niebędących właścicielami nieruchomości, uzyskanie numeru kw może wyglądać dwojako. W pierwszym przypadku należy udać się do sądu rejonowego i o taki numer poprosić. Konieczne jedna będzie wykazanie interesu prawnego. Drugi ze sposobów, to skorzystanie z naszego portalu hipoteki.pl . W tym przypadku wystarczy posiadanie adresu e-mail oraz dostęp do internetu. Wyszukujemy numer księgi wieczystej po adresie, numerze działki oraz ID działki.
Wiele osób korzysta z wyszukiwania numerów księgi wieczystej po adresie, gdyż jest to jeden z najwygodniejszych sposobów na sprawdzenie kw. Nie zawsze wiemy, jaki numer ma dana działka i nie każdy potrafi korzystać z geoportalu. Stąd rozwiązanie, z którego może skorzystać praktycznie każdy – wystarczy tylko dostęp do internetu. Sam koszt ustalenia numeru kw na naszym portalu to 19 zł w przypadku płatności elektronicznych (DotPay, PayPal, karta), lub 30, 75 zł przy płatności SMS.
Wyszukiwanie odbywa się na podstawie podanych przez użytkownika portalu kryteriów tj. nazwy miast, ulicy i numeru budynku, ewentualnie także numeru lokalu. Na tym etapie nie płaci się za kw – opłata będzie wymagana dopiero po znalezieniu numerów w bazie. Jeśli okaże się, że dla danego adresu nie udało się ustalić numeru księgi wieczystej – nie będzie konieczności uiszczania żadnej opłaty,
Przy wpisywaniu wymaganych danych pamiętajmy, aby używać polskich znaków i nie popełnić literówki. W przeciwnym razie system będzie miał problem ze zweryfikowaniem zamówienia, a czas poszukiwania kw znacząco się wydłuży.
Wyszukiwanie księgi wieczystej po numerze działki wymaga znajomości oznaczenia nieruchomości lub umiejętności korzystania z geoportalu. Również w tym przypadku bardzo ważne jest, by wpisać poprawne dane, aby system mógł je wyszukać i zamówienie nie trafiło do ręcznej weryfikacji. W tym miejscu warto także zauważyć, iż oferujemy dwa rodzaje wyszukiwania – po numerze działki oraz po ID działki. Należy, zatem dokładnie sprawdzić, czy w wyszukiwarce chcemy wpisać pełny identyfikator działki, czy też miejscowość i jej kod.