Przeglądarka ksiąg wieczystych

Data poblikacji: 10-01-2019

Jak korzystać z naszej przeglądarki ksiąg wieczystych?

Jak już zapewne Wam wiadomo, nasz portal powstał w celu umożliwienia wyszukania numeru księgi wieczystej po adresie  nieruchomości lub numerze działki. Opcja ta jest płatna (19 zł w przypadku płatności elektronicznych), umożliwia jednak pozyskanie informacji, których nie uzyskamy w sądzie.

Ponadto, dla wygody naszych użytkowników, jak również wszystkich, którzy posiadają już numer księgi wieczystej, uruchomiliśmy darmową przeglądarkę ksiąg wieczystych, dzięki której po wpisaniu numeru KW, można nie tylko przeglądać treść księgi, ale przede wszystkim pobrać ją w formacie PDF na dysk lub wysłać na maila.

Opcja ta jest zupełnie darmowa i nie ma różnicy, czy numer księgi wieczystej pozyskano za pośrednictwem naszego serwisu, czy z sądu lub z innych portali.

księgi wieczyste po adresieksięgi wieczyste po numerze działki

Jak skorzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych?

Aby przeglądać treść KW w naszym portalu, należy przejść do zakładki Pobierz księgę. Następnie w poszczególne pola należy wpisać posiadane dane. Pierwsze pole to nazwa lub numer a właściwie kod sądu rejonowego, który prowadzi nasza księgę wieczystą. Kod ten składa się z 3 liter i jednej cyfry.

Kolejna część kodu to osiem cyfr, identyfikujących nieruchomość w księdze wieczystej. Jeśli nasza księga posiadała wcześniej wersję papierową, to będzie dokładnie ten sam numer. 

Ostatnim elementem kodu KW jest cyfra kontrolna – nadawana przez system. Jes to to cyfra d 0 do 9. W przypadku naszej wyszukiwarki nie ma jednak potrzeby jej uzupełniania, gdyż po wpisaniu prawidłowych numerów system zrobi to za nas.

Captcha

To zabezpieczenie dotyczy tylko niezarejestrowanych i niezalogowanych użytkowników. Podobnie, jak na innych stronach, jego zadaniem jest odsiewać wirtualne boty, które mogłyby blokować lub przeciążać system.

Jeśli zatem korzystamy z przeglądarki ksiąg wieczystych, jako niezarejestrowani użytkownicy, będziemy musieli potwierdzić, że nie jesteśmy robotami, klikając w szare okienko nad przyciskiem Pobierz. 

Pobierz bezpośrednio lub wyślij na maila

Osoby niezalogowane i niezarejestrowane będą mogły pobrać treść księgi wieczystej bezpośrednio na swój komputer. Z kolei osoby zalogowane, czyli takie, które wcześniej w naszym serwisie się zarejestrowały, a tym samym podały adres mailowy, mogą skorzystać także z opcji Wyślij na maila. To o tyle wygodne rozwiązanie, że księgę wieczystą możemy podejrzeć gdziekolwiek jesteśmy i z jakiegokolwiek urządzenia korzystamy, wystarczy tylko otworzyć swoją pocztę i przesłany plik PDF.

Wydruk PDF nie jest dokumentem!

Możliwość przeglądania jak i pobierania treści księgi wieczystej w PDF to opcja, z której chętnie korzystacie. Warto jednak pamiętać, że pozyskana w ten sposób treść kw nie jest dokumentem i nie może być podstawą do dochodzenia praw lub obowiązków przed organami administracji publicznej, sądami lub innymi instytucjami.

Jeśli chcemy uzyskać urzędowy odpis, zaświadczenie, czy wypis, musimy skorzystać z systemu ekw.ms.gov.pl lub udać się do danego sądu rejonowego.