Odpis z księgi wieczystej

Data poblikacji: 08-10-2018

Dzięki uruchomieniu systemu elektronicznych ksiąg wieczystych, posiadając numer kw, możemy praktycznie w każdym momencie sprawdzić jej treść przez internet. Jednak możliwość wglądu do księgi wieczystej o każdej porze dnia, nie zwalnia nas z przedstawiania, właściwym organom, oficjalnych dokumentów – odpisu, wyciągu, czy zaświadczenia z księgi wieczystej. Warto, więc wiedzieć w jaki sposób pozyskać te dokumenty – zwłaszcza, że nie jest to skomplikowane i nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

Oczywiście, aby uzyskać zaświadczenie z danej księgi wieczystej powinniśmy znać jej numer. Dla właściciela nieruchomości nie powinien to być problem. Jeśli nie mamy czasu, by odwiedzać sąd rejonowy – można skorzystać z wyszukiwania numeru księgi wieczystej po adresie lub po numerze działki – dostępnego na naszej stronie.

 

 

Odpis, wyciąg lub zaświadczenie z księgi wieczystej przez internet

 

Uruchomienie systemu elektronicznych ksiąg wieczystych otworzyło drogę do stworzenia systemu, który umożliwia pobranie odpisu, zaświadczenia lub wyciągu z kw online.

Dzięki temu możemy bez wychodzenia z domu uzyskać stosowny dokument, już w kilka minut od złożenia wniosku. Sama procedura pozyskania dokumentu jest bardzo prosta.
Aby uzyskać zaświadczenie online należy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości – ekw.ms.gov.pl, a następnie wybrać  usługę: Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Następnie wystarczy wpisać numer interesującej nas księgi wieczystej.

W kolejnym kroku do wyboru będziemy mieli rodzaj dokumentu, jaki jest nam potrzebny, czyli odpis zwykły, odpis zupełny, wyciąg lub zaświadczenie. Wtedy także będziemy mogli wybrać – w jaki sposób ów dokument ma zostać dostarczony. Oczywiście najszybszym rozwiązaniem jest wybór opcji „Dokument do samodzielnego wydruku”, jednak możemy zażyczyć sobie „Korespondencyjnego wydania dokumentu” – czyli wysłania go pocztą.

W przypadku wybrania opcji przesłania dokumentu online, należy podać poprawny adres e-mail,  na który zostanie on dostarczony. Po zaakceptowaniu Warunków – czyli potwierdzeniu tego, że zamówienie jest poprawne zostaniemy przekierowani do płatności elektronicznych, gdzie będziemy musieli uiścić odpowiednią opłatę. Warto w tym miejscu zauważyć, iż opłata za wydanie wniosku online jest niższa, niż w przypadku wyboru opcji Wysłania dokumentów pocztą.

Odpis, wyciąg lub zaświadczenie z księgi wieczystej pozyskiwany w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych

Pozyskanie dokumentu bezpośrednio z CIKW wymaga udania się do oddziału wieczystoksięgowego przy sądzie rejonowym właściwym dla położenia danej nieruchomości lub do Centrali CIKW (Warszawa, ul. Czerniakowska 100). Wcześniej należy jednak uzupełnić wniosek znajdujący się na stronie Ministerstwa. Wniosek ten można złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Formularz wniosku do uzupełnienia dostępny jest TUTAJ, na samym dole strony. 
Wraz z wnioskiem konieczne jest złożenie potwierdzenia opłaty lub wydruk potwierdzający przelew.