Księgi wieczyste za darmo

Data poblikacji: 24-07-2018

Kiedy można przeglądać księgi wieczyste online za darmo?

 

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta – kiedy posiadamy numer księgi wieczystej. W takim przypadku nie ma problemów z przeglądaniem elektronicznej kw, czy to za pośrednictwem naszej strony internetowej (Pobierz księgę), czy też za pomocą wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. 

 

Kto posiada numer kw?

 

Oczywiście taki numer powinien posiadać właściciel nieruchomości oraz osoby do nieruchomości uprawnione, a także Ci, którym ów numer został udostępniony  np. potencjalni chętni na kupno nieruchomości. Jeśli nie mamy numeru księgi wieczystej, a dana nieruchomość do nas należy – można udać się do sądu rejonowego, właściwego ze względu na położenie nieruchomości i tam poprosić o udostępnienie numeru kw. 

 

Mam tylko numer papierowej księgi wieczystej

 

Jeśli właściciel posiada stary numer księgi wieczystej  (w wersji papierowej), również może udać się do sądu i poprosić o nowy.  Możemy również sami zamienić swój numer kw na nowy i to bez zbytniego wysiłku. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy  wyszukać kod wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego, który prowadzi dane  księgi wieczyste. Będzie to pierwsza część naszego numeru kw. Kolejna – to znane nam już numery księgi wieczystej, które posiadamy dla wersji papierowej. Jeśli nie składają się one z ośmiu cyfr – należy dopisać do nich tyle zer, by kod składał się z ośmiu cyfr. Ostatnim elementem numeru elektronicznej księgi wieczystej jest cyfra kontrolna. De facto – uzupełnia się sama po prawidłowym wpisaniu wcześniejszych elementów. Gdyby jednak tak się nie zdarzyło – należy tam wpisać cyfrę od 0 do 9. Mamy zatem maksymalnie dziesięć kombinacji, które możemy wpisywać kolejno, aż do skutku. Na pewno nie zajmie to więcej czasu niż wizyta w sądzie.

 

Mam tylko numer działki

 

Zdarzają się sytuacje, że właściciel nieruchomości nie posiada numerów księgi wieczystej, ale ma numer działki ewidencyjnej. W taki przypadku może udać się do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta (na prawach powiatu) i w wydziale Geodezji i Kartografii poprosić o wypis z ewidencji gruntów. W takim wypisie znajduje się m.in. numer księgi wieczystej (o ile została założona), jak również inne dane – właściciele nieruchomości, informacje na temat umów dzierżawy, wpisu do rejestru zabytków itp.

 

Nie jestem właścicielem nieruchomości

 

O ile właściciel nieruchomości uzyska informacje na temat kw bez problemu, o tyle osoba postronna może mieć z tym problem. Jeśli nie wykażemy interesu prawnego w zakresie posiadania numerów kw, urzędnik może odmówić podania nam informacji na temat numeru księgi wieczystej.

 

Chcę kupić nieruchomość 

 

Niestety argument, że planujemy zakup nieruchomości nie jest interesem prawnym, a zatem nie obliguje urzędnika do podania nam tej informacji. Najprostszym sposobem na jej uzyskanie będzie prośba do sprzedającego o udostępnienie odpowiednich danych.  Jeśli zależy mu na sprzedaży nieruchomości nie ma nic do ukrycia – powinien to zrobić bez problemu. Jeśli nie będzie chętny do podawania numeru księgi wieczystej – powinniśmy wykazać się czujnością. Możliwe, że w księdze znajdują się niekorzystne dla właściciela zapisy, które obniżają wartość nieruchomości.

 

Inne sposoby

 

Niestety nie ma innych sposobów na darmowe pozyskanie numeru księgi wieczystej, nawet mimo ich jawności. Jeśli więc nie mamy możliwości udać się do sądu, czy wydziału geodezyjnego, ani pozyskać kw od właściciela nieruchomości – pozostaje nam rozwiązanie komercyjne, czyli płatne. Jego zaletą jest szybkość realizacji (dane uzyskujemy na maila, tuż po opłaceniu zamówienia). Ponadto informacje można uzyskać na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki.