Jak czytać treść księgi wieczystej?

Data poblikacji: 05-04-2019

Jak czytać treść księgi wieczystej?

 

W internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat budowy księgi wieczystej i jej poszczególnych działów. Mamy zatem dział dotyczący Oznaczenia nieruchomości (I – O), Spisu Praw (I – Sp), Dział dotyczący Własności, Praw i roszczeń oraz dla wielu najistotniejszy dział zatytułowany – Hipoteka. W teorii czytanie treści księgi wieczystej nie powinno więc przysparzać problemów – skoro wszystko jest odpowiednio opisane i podzielone. Niestety w praktyce wiele osób ma problem z prawidłową interpretacją treści KW, a do nas bardzo często trafiają pytania dotyczące niejasnych zapisów w księdze.

Na co zwracać uwagę czytając treść księgi wieczystej?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, czy przeglądamy elektroniczną księgę wieczystą w wersji aktualnej, czy też zupełnej.  Zgodnie z nazwą, w treści aktualnej księgi znajdziemy tylko aktualne informacje, wpisy i wzmianki, których jeszcze nie wykreślono. Natomiast w treści Zupełnej księgi wieczystej można będzie odszukać informacje np. na temat działek, które zostały już z tej księgi wykreślone, czy też poprzednich właścicieli. Co istotne, wszelkie wykreślone już z księgi informacje są oznaczone kolorem ciemnoszarym. 

Niejasne skróty w KW

 

Zapytania na temat niejasnych skrótów znajdujących się w księdze wieczystej są jednymi z częstszych, które do nas trafiają. Są to tzw. kody żądania, których treść opisaliśmy w innym artykule, znajdującym się TUTAJ.  Nie ma zatem potrzeby, by je ponownie rozwijać. 

Wzmianki w księdze wieczystej

 

Wzmianki w księdze wieczystej to kolejne z budzących wątpliwości lub niejasności u osób przeglądających treść księgi wieczystej. Informacja, że do sądu wpłynął wniosek o  wpis do księgi wieczystej na pewno jest niepokojąca, nim jednak zaczniemy się denerwować, warto sprawdzić datę wpłynięcia wzmianki, a przede wszystkim odszukać informację, czy została ona już wykreślona. Tym bardziej, jeśli przeglądamy Zupełną treść KW, gdyż będą znajdowały się w niej wzmianki wykreślone już nawet kilka lat temu.

Brak adresu w księdze wieczystej

 

Brak adresu w księdze wieczystej u wielu osób budzi wątpliwość, co do poprawności danych zawartych w KW. Nim jednak zaczniemy obawiać się, że przeglądana księga nie dotyczy interesującej nas nieruchomości, sprawdźmy, czy zamiast adresu budynku, nie wpisano po prostu numeru działki na której znajduje się budynek.  

 

Brak nowych danych w KW

 

Kolejny z częstych problemów, jaki nam zgłaszacie to nieaktualne informacje w księdze. Kupiliście działkę/mieszkanie/dom kilka dni temu i sprawdzacie, swoja księgę wieczystą, a tam wciąż poprzedni właściciel. Niestety w takich sytuacjach należy uzbroić się w cierpliwość. Wpis do KW trwa nawet kilka miesięcy. Natomiast o tym, że dane zostaną zmienione będzie świadczyła wzmianka, z którą możemy się zapoznać.